Freitag

Friday, 23rd September 2015

 

On Friday morning we woke up at 7:30 and our first thought was that it was the last day. :( After breakfast I helped my exchange partner to pack her bag. At 8:45 we went to the main station and picked up Valentine and Eliska on our way there. Both of them looked really sad. Then we arrived at the main station and all students looked tired and sad. At that time we all realized that they would leave and we would probably never see them again. We all hugged each other and most students cried. That was the most emotional moment during our exchange. When the Czech students were sitting in the train everyone waved with a handkerchief, which was so sad. :( Then, after the train departed, it was over. Afterwards we all went back to our school and had still four lessons. At that time we all were upset. In the GRW and Maths lessons we talked about the exchange.

So that was the German Czech student exchange 2016!

 

Klara Gebhardt

 

Když jsme se v pátek ráno probudili, první myšlenka, která nás napadla, byla, že nás čeká poslední den. Po snídani nám naši partneři pomohli s kufry a vydali jsme se na hlavní nádraží, kde jsme měli sraz. Všichni vypadali unaveně a smutně. Docházelo nám všem, že je tu den loučení a že je možné, že už se nikdy neuvidíme. Objímali jsme jeden druhého a většina z nás měla oči zalité slzami. Byl to ten nejemocionálnější zážitek celého výměnného pobytu. Těžko se popisují poslední momenty, kdy nám mizeli naši přátelé z dohledu. Většině z nás se nechtělo ani mluvit. Naši němečtí kamarádi se vrátili do školy, ani jim ale nebylo moc do řeči. Naši cestu jsme ukončili v Uherském Hradišti na nádraží, kde si nás vyzvedli rodiče, kterým se po nás za těch devět dnů už určitě stýskalo.

 

Kommentar schreiben

Kommentare: 0